Domů » Artificial inteligence – pomocník v obchodě

Artificial inteligence – pomocník v obchodě

Datum: 17. 09. 2022   •   Autor: Helena Lewingerová   •   Rubrika: Články
Zpět na výpis článků

Jak předcházet krádežím na samoobslužných pokladnách pomocí umělé inteligence (Artificial Inteligence – AI)

Samoobslužné pokladny šetří obchodníkům čas i peníze, nákupní proces zákazníka je rychlejší, pohodlnější a diskrétnější. Nutno ale dodat, že lákají i nepoctivé zákazníky ke krádežím zboží. Zákazníci mají totiž pocit, že tato zóna je málo chráněná.

Proti tomu se dá účinně bránit pomocí AI, ta dokáže krádeže či nestandardní chování zaznamenávat, analyzovat, vyhodnocovat a zabránit tak ztrátám.

Prevence a implementace vhodných ochranných prvků je důležitá už od počátku

U samoobslužné pokladny není za proces nákupu plně odpovědný pokladník, ale zákazník. Ztráty tak mohou být výsledkem dvou typů akcí zákazníka: nevědomá chyba, např. když zákazník zapomene naskenovat produkt či jej naskenuje nesprávně, nebo když úmyslně podnikne kroky, kterými získá zboží, aniž by za něj zaplatil či zaplatil nižší cenu.

Se znalostí jednání nepoctivých zákazníků je snazší najít řešení, jak takovým situacím předejít. S tím právě pomůže AI.

AI v samoobslužných pokladnách nebývá standardní součástí, případně je zastoupena jen v několika málo prvcích, které nepokryjí celou problematiku. Rozhodně se tedy vyplatí, při pořízení samoobslužných pokladen, implementovat takové řešení, které tuto část dostatečně pokryje.

Jak zabránit krádežím pomocí AI

Výborné výsledky v prevenci a eliminaci ztrát mají kamery s umělou inteligencí. Ty díky počítačovému vidění odhalí jakýkoliv nesoulad a ihned informují obsluhu, která dokáže rychle zasáhnout.

Novum Global takové řešení u samoobslužných pokladen nabízí v podobě služby Crime Predictor. Kamera s AI zabudovaná v horní části světelného sloupku zachytí nejen nepoctivé chování zákazníků, ale též zabrání chybám při vážení nebalených produktů. V případě nesouladu systém automaticky odešle informaci o události na mobilní zařízení obsluhy. V závislosti na preferencích obchodu se může rozsvítit i kontrolka či rozeznít alarm. Toto řešení umožňuje předejít nejčastějším podvodům na prodejnách.

AI nejen jako důležitý bezpečnostní prvek

Analýza, kterou AI provádí ze záznamů chování zákazníků, poskytuje unikátní informace, je důležitou součástí obchodní strategie a přispívá i k rozvoji obchodu. AI v samoobslužné pokladně tak kromě nástroje zabezpečení a prevence ztrát nabízí mnoho cenných dat, které jsou analyzovány a obchodníkovi slouží k lepšímu pochopení zákaznického chování, na které pak může snadněji reagovat.

Chcete se dozvědět více o self-checkoutech, s čím vším vám může umělá inteligence pomoci? Zeptejte se nás! Rádi vám poradíme!

Robert Klíma

Key Account Manager

mob.: +420 602 461 087

email: klima@novumglobal.eu

Social Zpět na začátek