Expediční a výrobní systém
Expediční a výrobní systém řeší procesy spojené s přípravou dodávek váženého a skladového hospodářství. Podporuje příjem, evidenci a zpracování odběratelských objednávek a jejich zařazení do rozvozních tras.
CO NABÍZÍ Expediční a výrobní systém?
-
- Expedice více objednávek současně
- Podporuje evidenci přepravních balení tvořících dodávku (objednávku)
- Umožňuje sdružit více položek dodávky do jednoho přepravního balení (jak vážené, tak kusové)
- Umožňuje kontrolovat celkovou hmotnost přepravních balení při nakládce
- Podporuje výstupní kontrolu dodávek při nakládce ve třech volitelných režimech
- Umožňuje kontrolovat hmotnosti váženého zboží na příjmu a generovat skladovou příjemku
- Podporuje evidenci šarží expedovaného i přijímaného zboží
Informace
Přivezou vám čerstvé suroviny, vy je roztřídíte, dáte do výroby. Surovina stále putuje a sledovat její pohyb a zásoby nebo to, co z ní vzniklo, je někdy komplikované. K dokonalému přehledu vám poslouží informační systém výroby a expedice.
Informační systém výroby a expedice funguje na principu jednoho skladu. Ten může být rozdělen na libovolný počet samostatných evidencí.
Pro lepší pochopení si zvolíme čtyři sklady týkající se masa, a to:
Sklad čerstvého surového masa: patří sem nakupované nerozbourané maso
Sklad mraženého masa: obsahuje všechny mražené položky, ať se jedná o surové maso nebo o suroviny pro výrobu
Sklad rozbouraného masa (suroviny pro výrobu): obsahuje rozbourané maso určené pro výrobu nebo k prodeji či převodu do vlastních prodejen
Sklad masných výrobků: produkty vlastní výroby určené k prodeji či k převodu do vlastních prodejen
Informační systém výroby a expedice však vytvoříme zákazníkovi na míru. Nejedná se o jeden pevně daný model, ale o flexibilní řešení, které splní zákazníkovy požadavky
Parametry
Pro příjem kupovaného surového masa i expedici masa slouží libovolný počet vážicích terminálů. Jejich použití je možné ve dvou funkcích, a to příjem či expedice. Díky tomuto dvojitému využití se šetří nejen prostor, ale také vynaložené finanční prostředky.
Samotný proces příjmu je jednoduchý. Navolí se příjmová funkce, která nabídne možnost zvolit, zda se bude přijímat surové či mražené maso a suroviny. Dle zvolené varianty se začne přijímaný sortiment naskladňovat buď do skladu čerstvého surového masa, nebo do skladu mraženého masa.
Příjem počítá také s možností nákupu již rozbouraného masa, které se zapíše přímo do skladu rozbouraného masa (suroviny pro výrobu). Všechen sortiment se přijímá v nastavených nákupních cenách od daného dodavatele.
Expedice probíhá na stejných vážních terminálech s jedinou změnou – použije se funkce expedičního profilu. Ten obsahuje dle volby buď jen položky ze skladu rozbouraného masa, nebo masných výrobků. V obou případech se expeduje na základě objednávek odběratelů.
Ke každé objednávce se generuje výdejka obsahující rozbourané maso a sortiment se vydává v aktuálních skladových cenách.
Cesta masa mezi sklady
Když čerstvé surové maso „vstoupí“ do první části skladového řetězce, má před sebou cestu, na které nejenže mění svou podobu, ale musí se také pohybovat „papírově“.
Prvním krokem je tedy příjem masa z nákupu do skladu čerstvého surového masa. Rozhodneme-li se, že chceme maso zmrazit, je nutné jej převést do skladu mraženého masa. Na základě zvážení masa na váze nezahrnuté do systému, se do počítače pořídí doklad s názvem Převod z karty na kartu, který odpovídá položce mraženého masa. Tvorba dokladu zajištuje, že množství zboží i hodnota vstupní položky se rovná množství a hodnotě výstupní položky. Pokud má být maso vydáno do skladu rozbouraného masa, udělá se to bouracím předpisem.
Po rozbourání maso putuje do skladu masných výrobků, kdy je výdej ze skladu realizován buď expedicí (v případě, že se z něj nebude nic vyrábět) nebo prostřednictvím receptury.
Vyrobené masné výrobky jsou přijaty do poslední části svého putování, tedy do skladu masných výrobků, a to vážením na vážicím terminálu, který je začleněn do systému. Program po zvážení automaticky vygeneruje příjemku zváženého výrobku a výdejku surovin podle receptury daného výrobku.
Ocenění výrobku se provádí na základě skladových cen použitých surovin, a to následovně: Sečtou se recepturou stanovená množství surovin vynásobená aktuální skladovou cenou surovin a výsledek se vydělí množstvím naskladňovaného výrobku.
Výsledkem tak je jednotková cena výrobku, ve které se provede jeho příjem do skladu. Z poslední části svého putování, tedy ze skladu masných výrobků, dochází na výdej expedicí.