Domů » Elektronické cenovky umí komunikovat s váhou

Elektronické cenovky umí komunikovat s váhou

Datum: 13. 02. 2019   •   Autor: Helena Lewingerová   •   Rubrika: Články
Zpět na výpis článků

O elektronických cenovkách se u nás mluví již dlouho, ale jejich širší využití v praxi stále není. Kdy by mohlo dojít k jejich většímu rozšíření?

Právě nyní. Evidujeme několik pilotů, ze kterých jsou zadavatelé doslova nadšeni a jsou rozhodnuti celoplošně zavést elektronické cenovky. V nejbližší době se s elektronickými cenovkami budeme setkávat stále více v obchodech, kam denně chodíme nakupovat: v potravinách, hypermarketech, hobby marketech, lékárnách atd.

Dodáváte digitální cenovky využívající technologii ePaper. Jaké jsou jejich přednosti?

Elektronické cenovky snižují mzdové náklady (šetří čas zaměstnanců, ti se už nemusí výměnou cenovek zabývat), přidejte k tomu fakt, že tu máme nejnižší nezaměstnanost za poslední dobu a vyjde vám jasná volba. Cenovky snižují i další část provozních nákladů. Celkově je tu vysoká míra návratnosti investice. Další velkou výhodou je rychlá a bezchybná aktualizace cen. S bezchybností souvisí i eliminace pokut za nesprávné ceny. Vše navíc, může ovládat centrálně jedna osoba přes vzdálený přístup.

Velkým přínosem pro obchodníky je, že jde o komunikační prostředek, který má zákazníkovi přinést lepší zážitek z nakupování. K zákazníkovi tak nekomunikujeme jen pasivní cenu, ale elektronická cenovka je vlastně omnichannel marketingový nástroj. Marketéři se s ním teprve musí naučit pracovat a kdo tento nástroj uchopí první, ten získá velkou výhodu oproti konkurenci. Například přes el. cenovky mohu komunikovat kampaň nebo mohu určit správnou polohu produktu. Komunikuji tak s lidmi přímo v místě prodeje, interaktivně a přímo v jejich mobilním zařízení. Co víc by si marketér mohl přát.

Nabízíte rovněž cenovky, které dokáží komunikovat s obchodními vahami. Jaké výhody toto propojení nabízí?

Elektronické cenovky, které komunikují s váhou, jsou novinkou. Byl to jen logický krok, kdy výrobce obchodních vah a el. cenovek, propojil obě technologie dohromady. Hlavní výhodou je urychlení obsloužení na obslužných místech. Obsluha si už nemusí pamatovat kód produktu, nebo kód složitě dohledávat a opisovat jej na váhu, stačí se jen dotknout el. cenovky a informace o produktu se tak okamžitě přenesou do váhy. Obsluze pak už stačí jen produkt vložit na váhu a zmáčknout tisk cenovky. Jde o urychlení a tedy o vylepšení zákaznického zážitku z nakupování. Tyto speciální cenovky jsou v čistě bílém designu, jsou omyvatelné, vodě a chladu odolné.

Mnohé obchodníky odrazuje od elektronických cenovek představa vysokých nákladů a dlouhé návratnosti. Je tato obava opravdu oprávněná?

Tato obava není oprávněná. Máme zkušenost z našich dosavadních implementací po Evropě, že návratnost investice do el. cenovek vychází v průměru na 2–3 roky. Pro příklad nedávno jsem propočítával návratnost investice řetězce (přes 200 prodejen, a v průměru 2 000 ks cenovek na obchod) a návratnost vyšla na necelé 2 roky. To je přeci skvělá návratnost ne? Navíc některé náklady eliminujete napořád, tedy dlouhodobě vyřešíte část firemních nákladů. A řekněte mi, kdo dnes nehledá cestu jak dlouhodobě snížit náklady. Vypočítat návratnost investice do el. cenovek lze jednoduše, a vždy to počítám s relevantními daty, které dodá sám zákazník.

Jakou vidíte budoucnost v elektronických cenovkách?

Elektronické cenovky budou co nevidět nevyhnutelnou součástí většiny obchodů. A půjde hlavně o propojování dalších technologií s elektronickými cenovkami. Letos na NRF v NYC byl představen DIGI Shop&Go, který s cenovkami výrazně souvisí a posouvá je o level výše. Kdo by chtěl vidět, kam se elektronické cenovky ubírají, měl by navštívit letošní Retail Summit v Praze a rozhodně EuroCIS Düsseldorf 2019.

Robert Klíma,

Key Account Manager,

Novum Global, a.s.,

má ve společnosti na starosti elektronické cenovky, se kterými, se v nejbližší době, budeme setkávat stále více i v českých obchodech.

Social Zpět na začátek