Domů » Jak jednoduše zatraktivnit produkty na prodejně a nepodléhat slevovému kolotoči?

Jak jednoduše zatraktivnit produkty na prodejně a nepodléhat slevovému kolotoči?

Datum: 16. 09. 2020   •   Autor: Helena Lewingerová   •   Rubrika: Články
Zpět na výpis aktualit

Zákazníci dnes nakupují intuitivně, aniž by si to sami uvědomili.
Položme si otázku: kolikrát se každému z nás stane, že si z obchodu přinese víc věcí, než původně zamýšlel? Je to právě proto, že nás v obchodě nějaký produkt zaujal natolik,
že jsme si jej koupili intuitivně.

Produkt na nás působí několika faktory, které ovlivňují naše nakupování. Nejčastěji je to právě cena (slevové akce), nemalou měrou na nás však působí i atraktivnost produktu. A zde je odpověď, jak se bránit slevovému kolotoči.

Slevy dlouhodobě snižují obchodní marže a obchodníci se dostávají do slevové spirály, ze které je těžké vystoupit. Bohužel stále slyšíme od obchodníků, že bez slev to nejde. Ano, slevový kolotoč je u nás rozjetý a lze si jen těžko představit, že by se nějaký obchod rozhodl ze dne na den z tohoto kolotoče vyskočit a prodávat vše bez slev.

Nicméně cestou z tohoto slevového kolotoče může být právě ten poměr slev a atraktivních produktů. Pokud budou obchodníci zvyšovat poměr atraktivních produktů a snižovat poměr slev, je to směr, který je může ze slevové spirály vyvést.

Atraktivní zboží dokáže v nakupujících vzbudit pocit, že tento produkt je výjimečný. A v tu chvíli už zákazník nesleduje pouze cenu. Jen si představte, že máte před sebou na pultu například rajčata, která už tam nějaký ten den leží, a vedle rajčata, ze kterých čerstvost vyloženě křičí. Ruku na srdce, co si koupíte? Stará, nevábně vypadající rajčata
byť ve slevě, nebo čerstvá o něco dražší? Věřím, že většina zákazníků sáhne po čerstvém (atraktivnějším) zboží, to je totiž okamžik, kdy nesrovnáváme cenu, ale výjimečnost produktu.
Nakupujeme intuitivně, ovlivněni emocemi. Ten samý princip funguje i v případě samotného obalu prodávaného zboží.

Obal prodává
Dnes najdeme spoustu kvalitních produktů zabalených v běžném typu obalu, který zrovna atraktivně nepůsobí. Na něm je ještě nalepena bílá etiketa, a máte štěstí, když je nalepena rovně. To vše produktu na atraktivnosti nepřidá. A obchodník tak přichází o marži, protože aby takový produkt prodal, musí na něj dost často dávat slevu.

Obal prodává, to je dlouho známá pravda, ale někteří obchodníci a výrobci jako by tuto pravdu nebrali vůbec v potaz.

Společnost Teraoka (DIGI) pro tento účel vyvinula kompaktní ovinovačku RGW 560II, která dokáže i běžný produkt pouhým ovinutím zatraktivnit a přesvědčit tak zákazníka
o koupi dražšího produktu.

Společnost DIGI oslovila 100 náhodně procházejících zákazníků v několika vybraných obchodních domech. Ukázala jim stejný produkt ve stejné krabičce jen s rozdílem, že na jedné krabičce byla běžná etiketa a na druhé byla ovinutá páska strojem RGW 560II s hezkou grafikou a informacemi o výrobku místo etikety. A zeptala se jich na několik otázek –
jak se jim tento produkt líbí, co si o každém z nich myslí a za jakou cenu by si ten produkt koupili.

Produkt obalený ovinovačkou RGW 560II bylo ochotno koupit 88 % dotázaných v průměru o 45 % dráž než byla původní cena v běžném obalu.

95 % dotázaných tento obal označilo za atraktivní a prémiový produkt a 90 % dotázaných uvedlo, že by se na základě atraktivního obalu rozhodovali o koupi.
Ovinovačka RGW 560II je unikátní řešení páskovacího stroje s tiskem na OOP pásku, která dodá balení moderní a sofistikovaný vzhled a zároveň umožní zákazníkovi jasně vidět produkt, který kupuje. Stroj je primárně určen do zázemí obchodů, supermarketů a hypermarketů. Jednoduše řečeno, tam, kde chce mít obchodník atraktivní vzhled produktu. Pro svou kompaktnost je RGW 560 II vhodný i do zázemí menších obchodů.

 DIGI RGW-560II umí vytisknout všechny potřebné informace na balicí pásku stejně jako čárové kódy produktu a různé obrázky.
 Slouží především k ovinutí produktu OPP (orientovaný polypropylen) páskou kolem dokola tzv. „full wrap“ a jejího potištění.
 Vynikajícím pomocníkem může být DIGI RGW 560II při akcích, kdy obchody řeší akční balení např. 2 v 1, 3 v 1 nebo 5 v 1.
 Zaujmout může variabilnost volby barevného provedení pásky, a to od průhledné po různé odstíny zabarvení pásky.
 Výhodou stroje RGW 560II je, že umí spojit dohromady „konvenční“ etiketu a „full wrap“ pásku.
 Páska plní také funkci bezpečnostního prvku pro zabránění otevření.
 Stroj umí páskou obalit libovolné produkty o rozměrech:
Š: 50–240 mm x H: větší než 80 mm x V: 10–150 mm
 RGW 5600II může používat OPP pásky v šířkách 40 nebo 60 mm, s max. délkou návinu 200 m.

Jednoduchá obsluha nabízí velké využití
Design etiket si po krátkém zaškolení dokáže vytvořit sám obchodník. Design je libovolně programovatelný pomocí integrovaného softwaru na tvorbu tiskových formátů. Je možné naprogramovat více formátů pro různé produkty.
Formáty jsou linerless, tedy velikost polí se může dynamicky měnit dle délky textu.

Novum Global, a. s.

Social Zpět na začátek