Domů » Články » Za prací a poznáváním nové kultury Japonska

Za prací a poznáváním nové kultury Japonska

Datum: 23. 10. 2018   •   Autor: Helena Lewingerová   •   Rubrika: Články
Zpět na výpis článků

pohled na japonskou architekturu

Vzhledem k rozvíjející se spolupráci se společností Anritsu, byli naši kolegové ze servisního oddělení pozváni na školení do japonského města Atsugi. S touto společností spolupracujeme v oblasti průmyslového řešení. Svůj výlet spojili také s návštěvou a společnosti Teraoka Seiko. Zeptali jsme se Michala Mokrejše, jak si školení užili.

Jaká byla cesta, uvítání a první dny?

Cesta byla dlouhá, letěli jsme do Vídně a pak asi jedenáct hodin do Tokya. Na letišti v japonském Tokyu nás vyzvedl zástupce společnosti Anristu, který se nás ochotně ujal a ukázal nám náš hotel. Mimochodem japonské hotelové pokoje jsou opravdu malé.

První víkend jsme strávili poznáváním japonského hlavního města. Náš průvodce nás zavedl do čtvrti Shibuya na křižovatku Center Gai, která je údajně nejfrekventovanější křižovatkou na světě.

Dalším místem, které jsme navštívili, byla vyhlídková věž Tokyo Tower. Určitě jsme chtěli poznat typickou kuchyni, a tak jsme s našim průvodcem vyrazili na jídlo do místní restaurace, která se s dalšími drobnými restauracemi nachází ve velkém průchodu. Zajímavé bylo, že menu bylo japonsky, což nám při výběru vůbec nepomohlo. Yuichi San nám objednal spoustu menších porcí od všeho možného.

Tak to zní jako příjemný začátek, a kdy jste se dostali do společnosti Anritsu?

Společnost sídlí v japonském městě Atsugi, což je asi 60 km od Tokya, tam jsme se přesunuli v neděli, zrovna když měl do Tokya přijít Tajfun. Celý následující týden jsme chodili do Anritsu na pravidelná školení, kde jsme byli od rána do pěti hodin odpoledne. Pobavilo mě, že jsme chodili společnou cestou s místními studenty v uniformách. V Anritsu pak probíhala školení v angličtině, kde jsme se podrobně věnovali třem důležitým produktům, a to kontrolním vahám, metaldetektorům a rentgenům, které dokáží odhalit v produktu kontaminanty. Jedná se o velmi propracované zařízení a v případě, kdy chceme poskytovat kvalitní servis, je třeba podrobně pochopit, jak fungují.

Tyto přístroje dokáží zjistit, jestli například v balení nudlové polévky nic nechybí nebo naopak nepřebývá.

Zaměstnanci Anritsu byli velmi přátelští a každý večer nám ukázali nějakou restauraci, někteří byli prý i na návštěvě v Praze, kde se jim velmi líbilo.

Než jste se přesunuli do společnosti Teraoka Seiko, byl v japonsku státní svátek, využili jste nějak prodloužený víkend?

Ano, díky prodlouženému víkendu jsme měli tři dny na to, projít si v klidu Tokyo. V metru jsme si koupili průvodce Tokyem a vyrazili do města. Z průvodce jsme navštívili cca 10 procent, nicméně jsme denně nachodili zhruba 18 km. První den jsme se šli podívat na mrakodrap, ve kterém sídlí vláda, zarazila nás ale dost dlouhá fronta. Naštěstí se rychle posouvala a my si mohli z Metropolitan goverment building vychutnat krásný západ slunce.

Další fronta nás čekala na nejvyšší telekomunikační věž v Tokyu s názvem Sky Tree (634 m).

Tady jsme dostali lístek, na kterém jsme se dočetli, že do fronty se můžeme přijít zařadit za dvě a půl hodiny. Pod touto věží se nachází velké nákupní centrum s akváriem, které jsme si prošli během čekání a pak jsme prozkoumali zbytek města.

Jaká byla návštěva ve společnosti Teraoka Seiko?

Byl to velmi zajímavý zážitek, v úterý nás v hotelu vyzvedla Yuki Teraoka san, dcera majitele společnosti, se kterou jsme jeli do administrativní budovy se showroomem. V showromu právě probíhala výstava, a tak jsme měli možnost vidět historické i moderní technologie, například staré analogové váhy, s jejimž prodejem společnost začínala. Dalším místem, které jsme měli možnost vidět byla budova, kde sídlí servisní oddělení a technická podpora. Potom nám byly odprezentovány noviny a zúčastnili jsme se zajímavého školení. Asi nejzajímavější částí návštěvy byla ukázka centra vývoje, kde se testují nové stroje.

Měli jste možnost vidět i samotnou výrobu?

Ano, následující den jsme se přesunuli do oblasti Iwate, což je asi 700 km od Tokya, kde má Teraoka výrobní továrnu. Ubytovaní jsme byli v hotelu typicky japonského stylu, po příchodu jsme dostali kimono a uvedli nás na pokoj, ve kterém nebyla postel a my spali na pro Japonsko tak typických tatamech. Součástí hotelu byly i japonské lázně, které jsme nemohli nevyzkoušet. Před návštěvou samotné výroby nás vyzvedli zástupci společnosti a dvěma auty nás odvezli před vchod výrobní haly. Na recepci na nás čekal na obrazovce nápis Welcome Novum Global s našimi jmény, a seznámili jsme se s manažery společnosti, což bylo velmi příjemné přivítání. První prostor výroby, který jsme viděli, byl open space s asi 50 zaměstnanci. Jakmile jsme vešli, všichni zaměstnanci se postavili a úklonem nás pozdravili. Bylo fascinující sledovat samotnou výrobu, na začátku procesu je kus plechu a z něj se pod rukama zaměstnanců stávají hotové stroje.

Na závěr našeho japonského pobytu jsme ještě pokochali skalami během projíždky na dlouhé loďce podobné gondole, kde nám její kapitán zazpíval a dobře se najedli. Zástupci společnosti Teraoka nás vzali do restaurace, ve které podávají místní hovězí maso Wagyu. Je to hodně prorostlé maso nejdražší na světě. Bylo to nejlepší hovězí maso, které jsem kdy jedl.

Děkujeme Michalovi Mokrejšovi za jeho čas a zajímavý rozhovor.

Social Zpět na začátek